Vergi Borcu Sorgulama

Yeni e devlet sisteminde vergi borcu sorgulama işlemleri bir kaç tık ile yapılabilmektedir. Her türden vergi borcu ve cezası sorgulamaları için e devlet girişi yapabilirsiniz. Vergi borçlarınız Gelir İdaresi Başkanlığına bağlıdır ve birçok sebepten ötürü, haberiniz dahi olmasa da vergi borcunuz oluşabilir. Borçlar birden çok kuruma ait olabileceğinden hepsini ayrı ayrı takip etmeniz mümkün değildir. Bu yüzden e-Devlet üzerinden vergi borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Bu sayede hem vakit kaybetmezsiniz hem de daha kötü sonuçlar oluşmadan sorunu noktalarsınız.

e-Devlet kapısı bu hizmetinde sizlere vadesi geçmiş ve vadesi gelmemiş borçları sunar. Yani tüm vergi borçlarınız yer alır. Tüm borçlar adınıza kayıtlıdır. Örneğin bir motorlu taşıt vergisi olabilir ya da yıllık gelir vergisi olabilir. İlk etapta verginin tipiyle karşılaşırsınız, sonrasında isterseniz vergi dairesini, asıl borcunuzu, gecikme faizinizi ve toplam borcunuzu öğrenebilirsiniz.

Eğer vergi borçlarınıza dair daha kesin bilgiler elde etmek istiyorsanız verginizin kayıtlı olduğu daireye ait telefon ve faks numaralarını da görüntülemeniz mevcut. Sağ üst alanda da standart olarak vergi borçlarınızı yazdırabilirsiniz. Verginizin her hangi bir aracınıza ait olup olmadığını anlamanın en iyi yolu plaka bölümüne bakmanızdır. Eğer ki plaka bölümü boşsa, adınıza kayıtlı bir aracın vergi borcu değildir. Ancak bir plaka mevcutsa, yukarıda bahsettiğim gibi motorlu taşıt vergisi gibi özel bir araç borcu olabilir.

Vergi sorgulamak için ne bir değer girmenize ne de bir onay sağlamanıza ihtiyacınız vardır. Sadece borç sorgulama ekranına gitmeniz yeterlidir. Bu şekilde vergi borçlarınıza dair her şeyi görüntüleyebilirsiniz.

Tc ile vergi borcu sorgulama yaptıktan sonra bir sonraki adım olarak kredi kartınızla araç ya da şirket vergi borcu ödeme işlemini GİB ile sağlayabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.