Trafik Cezası Sorgulama

Trafik polisi ya da EDS gibi sistemlerce kesilen trafik cezalarını, plakadan trafik cezası sorgulama yaparak görebilirsiniz. Haberiniz olmadan araç alım-satım yaparken karşınıza çıkabilecek olan bu cezaları ceza sorgulama yapıp öğrenebilirsiniz. Egm tarafından kesilen trafik cezalarını öğrenmek için plakadan trafik cezası sorgulama yapmanız gerekir. Bu işlem SMS yoluyla yapıldığı gibi GİB üzerinden de plaka numarası kullanılarak yapılmaktadır.

EDS, HGS Geçiş İhlali, Kırmızı Işık Geçiş İhlali, aşırı hız sebebiyle radar cezası gibi trafik cezası gerektiren durumlarda, polis tarafından çevrilmediyseniz eğer EDS adı verilen ve kameralarla tespit edilen durumlarda araç ruhsat sahibine plaka numarası kontrol edilerek trafik cezası kesilir ve adresine postalanır.

Kesilen trafik cezasını sorgulamak için yapmanız gereken Avea, Turkcell ya da Vodafone hatlı cep telefonunuzdan sms kısa mesajı göndermeniz olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’nın internet vergi dairesini de kullanabilirsiniz.

Gib trafik cezası sorgulamak istediğinizde araç plaka numarasının yanısıra tc kimlik numaranız ya da trafik tescil tarihi bilgilerini de bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda gib sayfasından trafik cezası sorgulama yaparak aracınıza ait kesilmiş trafik cezası adedini ve kaç para olduklarını öğrenebilirsiniz.

Trafik cezası sorgulama yaptıktan sonra eğer cezanız varsa ve ödeme tarihi geçmediyse yine intvd üzerinden yada vergi dairesine giderek 3/1 oranında indirimli olarak araç trafik cezasını ödeme imkanına sahip olduğunuzu unutmayınız.

Trafik Cezası Sorgulama Ekranı
Trafik Cezası Sorgulama Ekranı

Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Günümüzde herşey google’dan yapılıyor. Plakadan trafik cezası sorgulamak da bunlardan biri. İnternette plakadan trafik cezası sorgulama yazdığınızda karşınıza e-devlet, gelir idaresi başkanlığı olan GİB, Emniyet Genel Müdürlüğü EGM gibi sorgulama kanalları çıkıyor ve plakadan trafik cezası sorgulama işlemleri buralar aracılığıyla yapılıyor.
Trafik cezanızı internetten öğrenmenin ve sorgulamanın yanında ayrıca e-devlet ile plaka üzerinden araç sorgulaması da yapabilirsiniz.

E-devlet ve internetten yapılabilen işlemler arasında plaka ile araç sorgulama, sürücü belgesi ceza puanı ve iptal durumu sorgulama gibi işlemler bulunmaktadır. Ayrıca bunların yanında internetten yapılabilen işlemlerden biri de trafik cezası sorgulama işlemidir. Araç sahipleri ve yeni araç satın alacak kişiler, plaka ile araç sorgulama ve trafik cezası sorgulama işlemlerinden faydalanabilirler.

E-devlet üzerinde plaka ile araç ve trafik cezası sorgulama işleminin yanında sürücü belgesi numarası ile sürücü belgesi ceza puanı ve sürücü belgesi iptal durumu da öğrenilebiliyor.

Plaka ile trafik cezası sorgulama ve araç borç bilgisi öğrenme

E-devlet üzerinden giriş yaptıktan sonra araç plakası girerek araç hakkında trafik kayıtlarına ulaşabilirsiniz. Araç plakası ile trafik cezası ve araç hakkında emniyet kayıtlarında yer alan bilgilere ulaşabilirsiniz. E-devlet üzerinde yer alan araç sorgulama ile ulaşacağınız bilgiler şu şekilde; Bu hizmet ile, bir araca ait plaka numarasını girerek, araç hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü sistemlerinde kayıtlı olan genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.