IMEI Sorgulama

IMEI Kayıt Sorgulama: Yurtdışından satın alınan veya bir kişi aracılığı ile getirtilen cep telefonlarının Türkiye üzerinde kullanımı için mutlaka imei kaydının bulunması gerekmektedir. Bu kayıt işlemi bazı zamanlarda ise yurt içinde faturalı dahi alınmış olsun kayıtsız olarak karşımıza çıkabilmektedir.Tüm bu olasılıkları değerlendirerek cep telefonu numara sorgu imei kayıt sorgulama yapmak ve oluşması muhtemel telefonun kullanıma kapatılma riskini ortadan kaldırmak adına imei sorgulama işlemini yapabilirsiniz. İster yurtiçinden isterseniz yurtdışından satın almış olduğunuz bir cihaz olsun ücretsiz olarak kayıt durumunu internet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Bu telefon sorgulama işlemi için ise gerekli olan sadece telefonunuzun arama ekranından *#06# tuşlarına basarak ve ardından arama işlemini başlatarak sorgulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Sorgulama sonrasında ekranda çıkan 15 haneden oluşan numara o telefonunun imei numarasını bildirmektedir. Sorgulama için ulaşılacak adres ise BTK tarafından verilen hizmetin e-devlet hizmetine aktarılması sonrasında turkiye .gov.tr adresine alınmıştır.

Burada yapılan sorgulama sonucunda eğer kayıt dışı olarak görünüyor ise bir operatör üzerinden kayıt işlemi yaptırabilirsiniz. Yurtdışından satın alınan cihazların yurtiçinde çalışmasını sağlamak için kısa süre içinde kaydının yaptırılması şarttır. 2016 yılında Imei kaydı yaptırmak için ödenen harç bedeli 138.80 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın ödenmesi ve kaydın yaptırılması için ise daha önce 60 gün gibi kısa bir zaman dilimi tanınırken yeni güncelleme sonrasında bu gün sayısı 120 güne çıkartılmıştır.

IMEI Öğrenme

Üstün özellikli bir telefona sahip olmayı herkes ister. Ancak oldukça yüksek olan bu telefonların teknolojisini takip etmek ve her yeni modelde değişiklik yapmak ne yazık ki imkansızdır. Dönemin en iyi modellerinden birini satın alırken karlı olmak adına yurtdışından telefon getirtme yöntemini tercih edenler vergilerden muaf olan bu yöntem ile Türkiye satış fiyatına oranla daha düşük fiyatlara istedikleri telefonu satın alabilmektedir. Bu yöntem sonrasında ise getirilen telefonun mutlaka Imei kaydının yaptırılması şarttır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.