Friday, September 24, 2021IMEI Öğrenme


İmei nasıl öğrenilir, Iphone, Samsung, LG imei öğrenme ve imei kayıt sorgulama işlemleri. Her ürünün bir seri numarası olduğu gibi yurtdışı üretimi olan cep telefonlarının da seri numarası olan imei numaraları bulunmaktadır. Kayıt altında getirilen cihazlarda imei numarası ile ilgili bir sorun olmazken kaçak olarak getirilen telefonlarda imei numarası her ne kadar var gibi görünüyor olsa da kayıtlı bir numara değildir. Bu da cihazı kullanan kişilerin bir süre sonra telefonlarının kullanıma kapatılacağı anlamına gelmektedir.

Tüm bu durumların sorgulanması ve telefonunuzun kayıtlı olup olmadığını sorgulamak adına yapmanız gereken ise imei sorgulama işlemidir. Bu işlem için imei nasıl öğrenilir konusunda geçerli adres ise bir süre önce BTK iken şimdilerde imei nasıl öğrenilir denildiğinde yönlendirilecek adres e-devlet sitesidir. E-devlet sitesi üzerinden yapılacak sorgulama için telefon üzeriden *#06# tuşlanmalı ve 15 haneli numara not alınmalıdır. Daha sonra bu numara internet üzerinden kısa sürede sorgulanabilecektir.

Imei sorgulama sonucunda eğer ki kayıtsız durumda ise mutlaka cihazın alındığı yere fatura ile başvurmak ve olası durumu aktarmak gerekecektir. Cihaz yurtdışından alınmış bir cihaz ise yapılması gereken işlem ise pasaport ile birlikte yetkili bir bayiye başvurarak kayıt işleminin yaptırılmasıdır. Bu işlem için tanınan süre ise 120 gün kadardır. Bu süre içinde kayıt işlemi yaptırılmaz ise cihazın Türkiye de kullanılabilirliği iptal olacaktır. Belirtilen süreye bu nedenle mutlaka dikkat ve rivayet edilmelidir.

Belirlenen kanunlar çerçevesinde bir kişi bir pasaport üzerinden iki adet telefon getirirken bu telefonları da harç bedeli ödeyerek kayıt ettirmek zorundadır. Kendi seyahati sonrasında telefon getirenlerden hariç, bu telefonları satış amacı ile getiren ve sonrasında üçüncü şahıslara satan kişilerde elbette ki vardır. Bu satış durumunda satın alan müşterinin mutlaka Imei öğrenme yöntemini kullanarak kendisine satılan telefonun kaydının yaptırılıp yaptırılmadığını denetlemesi şarttır.

Zira daha sonra kendi pasaportu ile almaması nedeni ile kaçak duruma düşecek olan telefon hiçbir operatörün hattı ile çalışmaz hale gelecektir. Bu gibi olumsuzluklar ile karşılaşmamak adına mutlaka e-devlet sitesi üzerinden imei öğrenme işleminin sağlanması gerekmektedir. Bu işlem hem ücretsiz, hem de kayıt gerektirmeden yapılabilmektedir. Eğer ki burada sonuç kayıt olmadığına dair ise bir operatörün bayisinden kayıt işlemi 138.80 TL karşılığında yaptırılabilir. Kayıt var ise karşınıza 15 haneli imei kayıt numarası belirecektir.