Gelir Testi Sonucu Sorgulama

GSS olarak bilinen genel sağlık sigortası sisteminden ücretsiz faydalanmak ya da kaç para gss primi ödeyeceğinizi öğrenmek için gelir testi sonucu sorgulama yapabilirsiniz. İster GSS isterse devlet yardımları için gelir testinizi sorgulatabilirsiniz. Sorgulamalar yılın belli dönemlerinde gerçekleştiğinden birçok kişinin testi uzun süreler sonucunda belli oluyor. Sonucu öğrenmenin en kolay yolu da e-Devlet kapısı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı alanından sonucu öğrenmeniz mümkün.

İlk olarak gelir testine yaptığınız başvuru sisteme girilmemişse bir uyarı alanı ile karşılaşacaksınızdır. Ancak sisteme girilmişse başvurunuzun henüz değerlendirilmediğine dair bir uyarıyla karşılaşacaksınızdır. Eğer test sonuçlanmışsa da testinizin sonucu yer alacaktır. Test pek fazla detaya sahip değil bu yüzden tek bir tablo üzerinden görüntülemeniz mümkün. İlk bölümde başvuru tarihi ardından da başvuran kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası yer alır. Sonrasında ki alandan testinizin sonucunu öğrenebilirsiniz.

Test sonucunda G0’dan G3’e kadar bir derecelendirme alacaksınızdır. G0 derecesine sahip kişilerin hiçbir ücret ödemesine gerek yoktur, devlet onlar adına ödeyecektir. G3 seviyesi de en yüksek seviyedir ki sigorta vb. alanlarda en çok ödemeyi onlar gerçekleştirir. G1 ve G2 düzeyleri asgari ücretin altında ve asgari ücretin üstünde olarak ayrılır. Her ikisinin de ödeme gerçekleştirmesi gerekmektedir ancak G3 seviyesinden daha az bir miktarla ücretlendirilirler.

Gelir testi sonuçlarınız birkaç günde sürebilir, haftalara da yayılabilir. Birden fazla test yaptıracak olursanız kimi geçmiş testleriniz görünmeyebilir. Ancak son birkaç yıl içerisinde yaptırdığınız her test sistemde yer alacaktır. Hepsinde de yukarıda saydığım bilgiler mevcuttur.

Leave A Reply

Your email address will not be published.