E Devlet Şifresi

Devletimizin sunmuş olduğu imkanları en verimli şekilde kullanmak için e-devlet giriş sistemini kullanmak gerekmektedir. Bu işlem için ise e devlet şifresi adı verilen ve kişiye özel olarak kapalı zarf usulü teslim edilen edevlet giriş şifresi alınmalıdır.

Herhangi bir sebepten ötürü e devlet şifresine ihtiyaç duyuyorsanız nasıl alınır konusunda tek bir şekilde alabilirsiniz. Ancak isterseniz mobil imza, internet bankacılığı gibi yöntemlerle de e devlet’e ulaşabilirsiniz. Eğer sadece tc kimlik numarası ve e devlet ile şifre almak istiyorsanız bölgenizde ki ana PTT merkezine gitmeniz gerekir. e-Devlet şifresi alımı için birkaç belge imzalamanız yeterli olacaktır. Bunun yanında hizmet bedelini de ödemeniz gerekir.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?

Herhangi bir PTT veznedarına gittiğinizde ve e devlet şifresi talebinde bulunduğunuzda ilk olarak sizden tc nüfus cüzdanınız ya da daha öncen tc vatandaşı olduğunu kanıtlayan bir Mavi Kart istenecektir. Bu iki belgeden biriyle kendi doğrulamanızı sağladıktan sonra size bir kullanım sözleşmesi sunulacaktır. Sözleşmeyi okuyup onaylayabilirsiniz. Ardından da gerekli imzaları attıktan sonra 2 TL işlem ücretini veznedarlığa yatırmalısınız. Sonrasında zarf içerisinde e devlet şifresi size verilecektir ve sizin haricinizde kimse şifreye sahip olamayacaktır.

E Devlet Şifresi Nereden Alınır ?

Zarfın önceden yırtılmamış olduğuna önem göstermelisiniz. Şifreyi aldıktan ve e devlet giriş yaptıktan sonra sizden asil bir şifre belirlemenizi isteyecektir. Belirlediğiniz şifre bundan sonra ki tüm girişleriniz için geçerli olacaktır. Şifrenin kaybolması durumunda tekrar PTT merkezlerinden şifrenizi yenileyebilirsiniz. Hemen hemen aynı işlemler gerçekleşecektir ancak ücret iki katına çıkacaktır.

E devlet şifresi alırken, şifreye dair tüm soruları ilgili veznedara sorabilirsiniz. Bunun yanında zarfta da şifreye dair tüm talimatlar yer alacaktır. Özellikle her noktaya dikkat ederseniz ne uzun vadede ne de kısa vadede hiçbir sorunla karşılaşmazsınız.

E Devlet Şifresi İnternetten Nasıl Alınır ?

E devlet şifresi ile hassas bilgilere erişim sağlandığı için internetten e devlet şifresi almak mümkün değildir. Fakat daha önce kişisel bilgilerini girip e devlet şifremi unuttum diye düşünerek mail ve telefon numaranızı yazdı iseniz e devlet şifresini yenileme imkanına sahipsiniz demektir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.