E Devlet Şifresi Nasıl Alınır

E-Devlet Şifresi Nedir, Nereden ve Ne Kadara Alınır ? e-Devlet şifresi, e-Devlet kapısı için giriş yapmanızı sağlayan, T.C. kimlik numaranızla beraber çalışan bir şifredir. Şifre ile sisteme giriş yapıp kamu kurumlarına ait birçok işi online olarak yapabilirsiniz. Örneğin Bimer’e başvuruda bulunabilir, GSS borcunuzu öğrenebilir ya da trafik sicilinizi sorgulatabilirsiniz. İlk e-Devlet şifresi tek kullanımlıktır, ikinci şifreyi de siz belirlersiniz.

E Devlet Şifresi Ne Kadara Alınır ?

İlk şifreyi alabilmek ya da unutulan şifreyi sıfırlaya bilmek için ilçenizde bulunan PTT adreslerinden birini ziyaret edebilirsiniz. Şifrenizi almak daha doğrusu kendinizi doğrulamak için nüfus cüzdanınıza sahip olmanız gerekir. Gerekli belgeleri imzaladıktan sonra ilk e-Devlet şifrenize sahip olursunuz ve bunun ücreti 2 TL’dir. Eğer yenilemek isterseniz 4 TL ödemeniz gerekir.

E Devlet Şifresi Nereden Alınır ?

İlk aldığınız şifre ile aynı gün e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra sizi bir şifre paneline yönlendirecektir. Bu panel üzerinden belli koşulları sağlayarak yeni bir şifre almanız gerekir. Eğer şifrenizi unuttuğunuz taktirde online olarak yeni bir şifre almak istiyorsanız profil ayarlarınızı güncellemeli ve kullandığınız GSM numarasını sisteme tanımlamalısınız. Bağlı olduğunuz kamu kurumlarına ait birçok hizmete, hizmetler sayfasından ulaşabilirsiniz. Bir hizmete bağlı değilseniz de size giriş izni tanınmaz, bu sayede hatalı bir işleme karışmanız önlenir. Önceden T.C. vatandaşlığınız bulunuyorsa Mavi Kartla işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Yeni E Devlet Şifresi Ne Kadar ?

Şifrenin alımı için bir PTT veznedarından başka biriyle görüşmenize gerek yok. Tüm işlemler 5 dakikadan kısa bir süre gerçekleşecektir. Sistemin kurallarını tanımak için imzalayacağınız kullanıcı sözleşmesini okuyabilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.