E Devlet Kapısı

E-Devlet Kapısı, vatandaşların kamu kurum ve kuruluşlarıyla aralarında olan işlemleri en hızlı şekilde çözmelerine olanak sağlayan online hizmetler birimidir. Tc kimlik no ve e devlet şifresi kullanılarak giriş yapılan e devlet kapısı üzerinden şifre yenileme ve değiştirme dahil olmak üzere birçok devlet dairesi işleri görülmektedir. E devlet şifresi ile sorgulama ve diğer tüm hizmetler edevlet tarafından vatandaşların hizmetindedir.

İşlemleri yapmadan önce bir e devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. İlk kez e devlet şifresi alacak olanlar posta şubelerine gitmelidirler. Postadan tc kimlik numarası ve diğer kimlik bilgilerini ibraz ettiklerinde kendilerine yeni bir edevlet şifresi verilmiş olacaktır. Alınan bu e şifre ilk girişte kullanılmalı ve daha sonra e devlet şifresi değiştirme işlemi gerçekleştirilmelidir.

Şayet e devlet şifremi unuttum ne yapmalıyım diyorsanız, tc ile e devlet şifresi öğrenme işlemi olan şifre yenilemeyi kullanmanız gerekecektir. Bu adımda yapmanız gereken sayfada yer alan edevlet şifremi unuttum bölümüne girdikten sonra tc kimlik numarası ve diğer bilgileri eksiksiz olarak doğrulamanız gerekecektir. Ardından e-devlet şifre yenilemesi gerçekleşecektir.

Eğer daha önce sisteme tel no ve mail bilgilerinizi giydiyseniz e devlet şifresini nasıl alırım sorusuna yanıtınız daha hızlı olacaktır. e-Devlette kayıtlı olan bu numaralara şifre değişikliği için kod gelecek ve bu kodu girmeniz halinde yeni bir edevlet giriş şifresi oluşturmuş olacaksınız.

E devlet hizmetleri başlarda her ne kadar ssk ve sgk işlemleri için vatandaşın yoğun ilgisiyle karşılaşmış olsa da artık devlete ait hemen  hemen tüm kurumların işlem alanına girmiştir. Geçmişte kamudaki işler için randevu almayla uğraşıp üstüne de saatlerce beklemek yerine artık internetten online olarak e devlet ile tüm işlemler zamandan tasarruf edilerek hızlıca yapılabilmektedir. Daha önce e devlet girişi yapmadıysanız şimdi e-devlet şifresi al ve edevlet giriş yaparak size ait olan tüm devlet konularını öğrenebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.