E Devlet Giriş

Türkiye’nin online kamu dairesi olan e devlet sisteminde giriş işlemleri tc kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile gerçekleştirilmekte ve bu sayede vatandaşlar güvenli bir biçimde kamu binalarına gitmeye gerek kalmadan internet üzerinden başvuru, sorgu gibi bilgi işlemlerini zahmetsizce giderebilmektedir. Tüm bunlar internetin bağlı olduğu tüm platformlar üzerinden e devlet girişi yapılarak gerçekleştirilmekte ve bilgilerinizin güvenliği sağlanmaktadır.

Sistem genel itibariyle e devlet şifresi olarak ptt tarafından vatandaşlara dağıtılan giriş anahtarından ve nüfus cüzdanınızda yazan 11 hane TC kimlik numarasının e devlet kapısına girişi ile oluşmaktadır. Şayet e devlet şifremi unuttum diyorsanız da pratik şekilde herhangi ptt şubesinden e devlet şifresi alma şansına sahipsiniz.

Kamu kurum ve kuruluşlarının e devlet giriş yöntemi ile vatandaşlara sunulması sayesinde gereksiz zaman kayıpları en aza indirilmiş durumda. Basit bir ssk sorgulama için gerekli olan hizmet dökümünü almak ya da almak istediğiniz ikinci el arabanın geçmişini plakadan araç sorgulama ile yapmak ve ya vergi borcunuzu öğrenmek için sgk, gib ya da emniyete gitmeye gerek kalmadan ister turkiye.gov.tr e-devlet kapısı üzerinden isterseniz de cep telefonunuza indireceğiniz e devlet mobil uygulaması sayesinde onlarca işleminizi rahatlıkla oturduğunuz yerden yapabilirsiniz.

E Devlet giriş yapmak için gerekli olan şifreye sahipseniz sayfaya girdikten sonra şifreli giriş ya da e imza kısmından bağlanmanız gerekmektedir. Eğer e devlete ilk giriş yapıyorsanız zarftaki edevlete giriş şifresinin değiştirilmesi istenecektir. Bu işlemi hızlı bir şekilde mutlaka yapmalısınız, çünkü güvenlik için e devlet şifresi değiştirme ve yenileme zorunluluğu bulunmaktadır.

Sizlerde saatlerce sıralarda beklememek ve bilgiye hızlıca ulaşmak için e devlet giriş yap sayfasını kullanabilir ve işlemlerinizi kolayca halledebilirsiniz. İsterseniz daha sonra oluşabilecek şifre unutmalarına karşı kişisel bilgilerinizi doldurup bir da postaneye gitmeye gerek kalmadan da edevlet şifresini yenileme yapabilirsiniz.

E devlet kapısını kullanarak, sigorta sorgulama, kaza bilgilendirme, para cezaları, mahkeme ve dava sorgulama gibi onlarca işlemi adınıza ait tc kimlik no ve e devlet şifresi ile gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu işlemler ve daha fazlası e devlet girişi ile yapmak mümkün.

Leave A Reply

Your email address will not be published.