E Devlet Giriş Kapısı

e-Devlet, çeşitli kamu kurumlarının işlemlerini 2008 yılında başlattı ve o günden bugüne birçok gelişim yaşadı. Her sene hizmet sayısı arttığı gibi 2015’de ki yenilenmesiyle giriş seçenekleri arasına 2 yeni öğe daha eklendi. Bu sayede kullanıcılar 5 farklı yöntemle e-Devlet kapısına giriş yapabiliyor haline geldi.

E Devlet Girişi Nasıl Yapılır? 

e-Devlet’e ulaşabilmek için en çok tercih edilen yöntem e-Devlet şifresi. PTT’den alacağınız bir şifre ile sisteme giriş yapabiliyorsunuz. Tabi bunun için ilk olarak T.C. kimlik numaranızı girmeniz gerekiyor. Eğer GSM operatörünüzden mobil imzanızı aldıysanız da sisteme giriş yapmanız mümkün. Bu sayede ilk etapta bir şifreye vs. ihtiyacınız olmuyor. T.C. kimlik numaranızı, imzanın tanımlı olduğu mobil numaranızı ve GSM operatörünüzü seçtikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. 3. yöntemse elektronik imza.

NES sertifikasına sahipseniz ıslak ya da e-imza ile sisteme giriş yapabilirsiniz ancak bundan önce işletim sisteminizde son sürüm Java’nın yüklü olması gerekir. T.C. kimlik kartı ile girişte 2016 ile güncellenene bir sistem. Yeni çıkacak kimlik ve ehliyet kartlarını kapsamakta. Son yöntemse internet bankacılığı. e-Devlet toplam 13 banka ile giriş imkanı sunuyor. Her hangi birinde internet bankacılığına sahip olmanız sisteme giriş yapabilmeniz için yeterli.

T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı yeni eklenen yöntemler arasında. Kimlik kartı ile giriş henüz yapılmasa da ilk kartlarla beraber bu özellikte hayata geçecek. İstediğiniz takdirde birden fazla giriş yöntemine sahip olabilirsiniz. T.C. kimlik numaranızın veya e-Devlet şifrenizin takip edilmesini istemiyorsanız, sisteme ait sanal klavyeyi kullanabilirsiniz. Bunların dışında da e-Devlet girişine dair pek bir detay yok.

Leave A Reply

Your email address will not be published.