E Bordro Sorgulama

Maliye bakanlığından bordronuzu çıkartmak istediğinizde artık uzun süreler boyuncu beklemenize gerek yok. e-Devlet kapısından sorgulama için herhangi bir yöntemle (tc kimlik no, e imza, e devlet şifresi ile ) giriş yaparak e-Bordro hizmetine ulaşabilirsiniz.  Bu sayede ne bordro hesaplamanıza gerek kalır ne de uzun uzun aramanıza. Ayrıca sistem sadece imzaladığınız ve onaylanan bordrolar yer alır. e-Devlet güvencesi altında olduğundan davalarda delil olarak kullanabilirsiniz.

e-Bordroyu sorgulamakta oldukça basittir. Sorgulama sayfasına gittiğinizde sizden ilk olarak ay ve yıl seçmenizi ister. Bu çalıştığınız ve maaş bordronuzun yatırıldığı bir zaman dilimi olmalıdır. Aksi takdirde “kayıtlı bordronuz” bulunamadı şeklinde bir hata alabilirsiniz. Sorgulama başarılı bir şekilde gerçekleşirse de o ayki bordroya ulaşmış olursunuz. Ne kadar bir kesinti yazdığı, tam olarak gerçekleştiği tarih gibi sayısız şey yer almaktadır. Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Orman ve Köy İşleri Bakanlığı ve tüm bakanlıklar da bordronuzun sistem çıkmaması için bir neden daha olabilir.

O da kamu kuruluşlarında faaliyet gösteriyorsanız gerçekleşecektir ki kadrolu bir çalışansanız eğer bununla da karşılaşmazsınız. Elde edeceğiniz tüm veriler Maliye Bakanlığına aittir, bu yüzden doğruluğundan şüpheniz olmasın. Ayrıca yine bu belgeler Maliye Bakanlığının birkaç yıl önce sunduğu e-Bordro sorgulama hizmeti gibi getirilmekte. Eğer ikisini de kullanırsanız pek bir fark göremezsiniz. Hangisi daha güvenilir merak edecek olursanız e-Devlet’in payının daha büyük olduğunu söyleyebiliriz.

e-Devlet üzerinde yapacağınız bu sorgulama işlemlerinin hiçbir zorluğu yoktur. Sadece birkaç noktada dikkat etmeniz gerekir. 3. aşama olan sorgu detay bölümüne geldiğinizde sistemden öğrenebilecekleriniz bitmiş demektir. Maaş e bordro öğrenme ve bordro sorgulama ile ilgili daha fazla bilgi için Maliye Bakanlığı ile görüşebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.