Askerlik Durum Belgesi Sorgulama

Askerlik durum belgesi yani tezkere sorgulama işlemleri e devlette. e-Devlet’i en çok kullanan kurumlardan biri de Milli Savunma Bakanlığı. Onun en çok kullanılan e-Devlet hizmeti ise askerlik durum belgesi sorgulama. İş, okul, seyahat gibi birçok sebepten ötürü durum belgesine ihtiyacınız olabilir. Bu koşulda tek tek uğraşmaktansa online bir belge almanız ve bunun üzerinden devam etmeniz sizin için daha iyi olacaktır.

İnternetten Askerlik Durum Belgesi Nereden ve Nasıl Alınır ?

Hizmet bir belge hizmeti olduğundan, eşdeğerleri gibi önce size bir bilgilendirme ve onay formu sunuyor. Uzun vadede kazançlı olmak istiyorsanız eğer bu 5 maddelik formu anlamanız şart. Ardından da size sanal bir belge veriyor. Bu belgeyi tarayıcı yardımıyla yazdıramazsınız ancak indirerek yazdırabilirsiniz. Böylesi sizin için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca bir barkod numarasına sahip olduğundan çeşitli devlet kurumlarında online bir şekilde onaylama yetkisi bulunacaktır.

Esas bilgilerinizi aldıktan sonra birde kayıtlı belge alanına yönlenirsiniz. Burada durum belgesi için kullanılan veriler yer almaktadır. Eğer ki verilerden biri yanlışsa, örneğin kayıtlı olduğunuz ilçe belirtilmediyse bunu düzelttirmelisiniz. Aksi takdirde belge şüpheli durumuna düşecektir ve bir geçerliliğe sahip olmayacaktır. Belgeyi güncellemek ve daha iyi bir belge oluşturmak istiyorsanız da aşağıda ki belge oluştur butonuna tıklayabilirsiniz.

Her sanal belgede olduğu gibi askerlik durum belgesinin de son kullanılabilecek bir tarihi vardır. Bu yüzden belgeyi olabildiğince çabuk bir şekilde işleme koymalısınız. İlgili belgeyi kaybettikten sonra yapabileceğiniz işlemler azabilir. Bu şekilde e devlet tezkere belgesi sorgulama işlemini tamamlamış olursunuz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.