Araç Sorgulama

E devlet sayesinde araç sorgulama işlemleri, ceza, borç, trafik cezası, araç kime ait gibi bilgilere ulaşmak mümkündür. Araç satın alırken, araştırırken, incelerken çeşitli bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Örneğin araç çalıntı mı, değil mi? Bir hak mahrumiyeti söz konusu mu? Bu tarz bilgileri öğrenmek her zaman önemlidir ki bilinçli tüketicilerin hemen hemen hepsi buna dikkat eder. Araç sorgulama işleminden sonra kısıtlı bilgilere sahip olsanız da hemen hemen hepsi gereklidir.

Öncelikle aracın sizin üzerinize kayıtlı olmasına dair bir koşul yoktur. En uzak konumdaki aracı bile sorgulayabilirsiniz. Arama alanından araç sorgulama bölümüne ulaştığınızda sizden plaka istenen bir form yer alacaktır. Burada ki forma boşluk bırakmadan direkt düz olarak araba plakasını yazabilirsiniz. Plakayı sorguladıktan sonrada sonuç ekranında aracın model yılından rengine kadar her bilgi yer alacaktır.

Orijinal rengiyle asıl rengi arasında fark varsa, cinsi farklı gösteriliyorsa eğer nedenini araştırabilirsiniz. Son sahibinin araba ruhsatını ne zaman aldığı, tescilin nereden gerçekleştiği gibi tüm faydalı bilgiler tek bir bölümde karşınıza çıkacaktır. Ancak bu bilgiler diğer devlet kurumlarında da halka açık bilgiler arasında yer aldığından resmi işlemlerde değer korumazlar. Eğer isterseniz yine sağ üst alandan araç sorgulama bilgilerini yazdırabilir veya yeni sorgulama işlemine geçebilirsiniz.

Araç sorgulama işlemi sadece bir plaka girip sorgulama butonuna basmak kadar kolay. İhtiyacınız olan toplam 10 bilgiye bu araç sorgulama ekranı üzerinden ulaşabilirsiniz. Sorgulama sadece Emniyet Genel Müdürlüğüne kayıtlı araçlarda etkili olacaktır, bunun dışında yer alacak daha küçük boyutlu araçlarda işlem gerçekleşmeyecektir.

Tescil plakası olmayan ya da trafik belgesini almayan yeni araçların trafik cezası sorgulaması intvd ile yapılır. Trafik tescil işlemleri yapılan fakat trafik belgesi ve tescil plakası almadan karayoluna çıkan sürücülere, araç trafikten men edilmesinin yanı sıra 800 TL  para cezası kesilir. Tescil işlemi yapılan araçların trafik belgelerini almaları zorunludur. Bununla birlikte tescil plakası da alınarak trafiğe çıkılır ve kurallara riayet edilmiş olunur.

Trafik Belgesiz ve Tescil Plakasız Araç Trafik Cezası Sorgulama

Plakasız araç cezası sorgulama: Farkında olmadan alınan trafik cezalarına en iyi örneklerden biri de yeni araç alanların trafik tescil işlemlerini yapmalarının akabinde araçlarıyla trafiğe çıkmalarıdır. Bu hatalı işlemin faturası ise oldukça ağır. Zira araç tescil plakası ve trafik belgesi almadan yapılan bu trafiğe çıkışların cezası aracın trafikten men edilmesiyle sonuçlanacağı gibi üzerine de 800 lira para cezası kesilir. Ek olarak da ehliyetinize 10 ceza puanı işlenir ve trafiğe adım atmanız ile ilk trafik cezası almanız bir olmuş olur.

Tescil Plaka Ceza Sorgulama

Trafikte belge eksikliği ya da tescil plakası olmadan yakalanmanız durumunda araç trafikten men edilir. Eğer belgeler sahte ise araç trafikten süresiz men edilecektir. Belgelerde eksikler var ise de eksikler tamamlanana kadar araç trafikten men olacaktır. Bunu da araç trafikten men sorgulama sisteminde görebilirsiniz. Eksiklerinizi tamamladıktan sonra da trafikten men edilen araç nasıl geri alınır öğrenmiş olacaksınız. Bu nedenle trafik belge işlemlerini dikkatle inceleyip sabırlı olmanızda fayda var.

Kesilen cezayı ödemek için internetten yapabileceğiniz intvd trafik cezası sorgulama sonrasına erken öderseniz kesilen cezanın %25 i sizden alınmaz ve 800 liralık cezayı 600 lira olarak ödersiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.