Araç Plaka Sorgulama

İnternetten ya da herhangi bir ilanda görülen arabanın kaza geçmişi ve varsa borcunu öğrenmek için araç plaka sorgulama işlemi yapılır. Bu işlem üzerinden araca ait devlet kayıtlarında bulunan bilgilere ulaşmak mümkündür. Özellikle ikinci el araç almayı düşünenler için araç plaka sorgulama sistemi oldukça faydalıdır. Günümüzde ciddi bir hacmi olan ikinci el araç piyasasında araç sahipleri kadar araba alacaklarında dikkatli olmaları gerekmektedir. Zira art niyetli kimi satıcılar hasarlı ve kusurlu araçlarını türlü sebepler ortaya koyarak hasarsız olarak satışa sunmakta ve tespiti halinde de manasız açıklamalar yapmaktadırlar.

Bu tür olumsuz durumların üstesinden gelmenin bir yolu plaka sorgulama uygulamalarıdır. Plakadan araç sorgulama işlemleri olarak; hasar sorgulama, borç sorgulama, ceza sorgulama olarak sıralayabiliriz. Daha bir çok araç plaka sorgulama uygulaması olmasına rağmen temel olarak kullanılan işlemler bunlardır. Bu işlemler sayesinde aracın kime ait olduğunu öğrenme, plakadan araç hasar sorgulama ve diğer işlemler kolayca yapılmaktadır.

Araç Plaka Sorgulama Ekranı

Hakkında bilgi almak istenilen aracın plaka numarasını bir kaç ekran üzerinden sorgulamaları yapılmaktadır. Bunlardan bazılarını anlatacağız. Öncelikle araç hasar kaydı sorgulama işlemi ikinci elciler için önem arz etmektedir. Plaka no ile hasar sorgulaması için yapılması gereken Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi olarak bilinen SBM kısaltmasındaki merkezden yapılacak olan kaza tespit tutanağı sorgulamasıdır. Bu işlemde tc no ile ve plaka no ile sorgulama yapılmakta ve kayıt altına alınan kazalar görüntülenmektedir.

Plaka ile Trafik Cezası ve Araç Borç Sorgulama

Plaka no ile trafik cezası sorgulama yapmak için gelir idaresi’nin internet vergi dairesini ve emniyet genel müdürlüğü’nün trafik şube trafik ceza sorgulama ekranını kullanabilirsiniz. Her iki ekranda da tc ile araç borç sorgulama yapma imkanı sunmaktadır. Ekranda sorgulama yapılacak olan araca ait plaka no ve tc kimlik no girişi yapmanız istenir ve varsa eds, hgs, kgs, aşırı hız, mtv borcu ya da herhangi bir sebeple plakaya yazılan trafik cezasını öğrenebilirsiniz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.