Araç Ceza Sorgulama

Araç sahiplerinin ehliyetine ve araç plakalarına yazılan her türlü cezayı öğrenmek için plakadan araç ceza sorgulama işlemleri emniyet genel müdürlüğü ve e-devlet kapısından sunulmaktadır. Araç sahiplerinin yapmış olduğu trafik ihlallerinden ötürü akıllarında acaba trafik cezam var mı gibi soruların yanıtlarını almaları için tc kimlik numarası ve plaka no ile araç ceza sorgulama hizmetinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler.

EGM’nin e-Devletle beraber sunduğu hizmetlerden biride araç plakasına yazılan cezaların sorgulanması sayesinde ücretsiz araç ceza sorgulama yapılabilmektedir. E devlet üzerinden yapılan araç plakasına yazılan ceza sorgulama menüsü üzerinden kesilen, kırmızı ışık ihlali, eds, hgs kaçak geçiş cezası gibi tüm trafik cezaları öğrenilebilmektedir.

Devlet bünyesinde kayıtlı her aracınız için geçerli olan bu uygulama da bireysel tüm araçların ceza sorgulamasını yapabilirsiniz. Sorgulamaya kolayca ulaşmak için e-Devlet üzerinden herhangi bir arama alanına “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama” yazmanız yeterli. Bu şekilde hizmet karşınızda belirecektir ve tıklayarak gidebilirsiniz.

Cezaları sorgulamak için bir plaka girmenize gerek yok. Adınıza kayıtlı plakalarda ki tüm cezalar gözükecektir. Gözükmemesinin de 2 sebebi olabilir. Biri cezaların maksimum 1 yıllık süreçte gösterilmesidir ikincisi de cezanın ödenmesi ya da kalkmasıyla gerçekleşir. Yani plakaya yazılan ceza 1 yılı aştıysa eğer gösterilmez. Aynı zamanda ceza ödendiyse yine gözükmez. Ceza sorgulamasını biraz daha genişletmek isterseniz en sağda ki “Detay” butonuna tıklayabilirsiniz.

Buradan sonrada 2. aşamaya geçmiş olursunuz zaten. Cezaya dair her şeyi burada bulabilirsiniz. Nerede kesildiğini, neden kesildiğini, tebliğ tarihinin ne olduğunu görmeniz mümkün. Tahsilatı da yine e-Devlet üzerinden vergi borcu tahsilatı hizmetine giderek ödeyebilirsiniz. Daha kolay bir plan istiyorsanız internet bankacılığına yüklenmeniz mümkün. Hemen hemen her banka da zaten internet aracılığı ile vergi cezalarını ödemenize olanak sağlar.

Bu cezaları adınıza kesilen cezalarla karıştırmamalısınız. Sadece plaka üzerine kesilen cezaları buradan görüntüleyebilirsiniz. Araç plakasını bilmeniz dahi gerek yok, sadece aracın sizin üzerinize kayıtlı olması yeterli. Sistem üzerinde varsa bir plaka cezası ekrana yansıtılacaktır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.