Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adli sicil kaydı, bir diğer adıyla sabıka kaydı sorgulamak için kurum kurum gezmenize gerek yok. e-Devlet üzerinden sabıka kaydınızı sorgulayabilir ve belgenizi bastırabilirsiniz. Eğer belgenin doğruluyla ilgili bir gerekçe gerekirse belge de bulunan barkod kısmı taratılabilir. Bunun neticesinde verileriniz doğrulanacaktır. Barkod numarasını taratmak için üye girişi yapmanıza dahi gerek yoktur.

İş başvurusunda bulunmak için, sigorta girişini yapmak için veya daha diğer birçok işlem için sicil kaydına ihtiyacınız olabilir. e-Devlet’e bağlanıp Adli Sicil Kaydı Sorgulama alanına gittiğinizde ilk olarak bir onay ve doğrulama formuyla karşılaşacaksınızdır. Bu alanı okuyup anladığınızdan emin olun. Ardından bir sorgulama formuna geçeceksiniz ve burada kurum türünü, belgenin neden ve nereye verileceğiniz seçmeniz gerekiyor.

Ardından sorgulamayı yaptıktan sonra sabıka kaydınızın birebir yer aldığı bir alan yönleneceksiniz ve bu alandan tüm sabıka kaydınızı görüntüleyebilirsiniz. İsterseniz üst alandan sicil kaydınızı indirebilir ve bastırabilirsiniz. Sicil kaydında bulunan barkod numarasını kullanarak internet bağlantısı olan her yerden sabıka kaydınızı doğrulayabilirsiniz. Her kaydın bir geçerlilik süresi mevcuttur ve bunu da ilk aşama olan onay ve doğrulama formunda görüntüleyebilirsiniz. Aksi takdirde elinizde ki belgeyi ne zaman kullanıp kullanamayacağınızı öğrenemezsiniz.

Adli Sicil Kaydı sorgularken verileri doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız. Eğer ki bir şüphe uyandırıcı bir durum yaşanırsa sorgulama sistemden silinebilir bu da ister istemez belgenin her alandan doğrulanmasını etkiler. Adli sicil kaydı sorgulama şifresiz olarak e devlet ile internetten alınabilmektedir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.